top of page

Sýýýr vlastnoručně

 

 

Že děti nemají kontakt s domácími zvířaty?
Ze nevíte jak se vyrábí sýr, který snídáte?
Že nezvládnete nadojit hrnek mléka?

To vše můžete okusit a zažít... Pojďte společně s námi odhalit tajemsví výroby ručního sýýýra!

 

Dojit si zkusíte nejdříve na dojícím trenažéru:) a pak půjdeme rovnou na věc, ke koze Líze či některé jiné dámě v ohradě. Dojit poprvé není tak těžké, jako stát poprvé na bruslích, ale nejde ani tak o to, jak to půjde. Na ručním dojení je totiž nejúžasnější onen blízký až intimní kontakt se zvířetem, který můžete vy a vaše děti zažít.

 

A výroba sýra? Ani zde nebudete pasivním turistou na exkurzi. Naopak, vše bude procházet vašima rukama v naší malé domácí sýrárně. Srážení sýřeniny a jakoby zázračná přeměna mléka v měkký tvarohový sýr je to, co nás čeká v druhé části programu. Dozvíme se také, jak se dělá v domácích podmínkách máslo, a kde se vzalo podmáslí či syrovátka.

 

Nakonec se ještě můžeme vydat za zvířátky... Dozvíte se o tom jak žijí a jak se o ně staráme a pak je společně nakrmíme. Zážitky se zvířaty - jako je třeba skotačení s kůzlaty či krmení - jsou pro děti vždy jedním z vrcholných bodů programu:)

 

... a řeknete SÝÝÝR

Přímé zážitky jsou proloženy zajímavým povídáním z historie, hádankami a hravými soutěžemi pro děti, ukázkou a vlastnoručním vyzkoušením nástrojů - máselnice, odstředivka, sýrařské formy...

Jde především o prožitek, který přinese základní poznání tématu - aby účastníci mohli nahlédnout pod pokličku vzniku tak běžné věci, jako je sýr na našem stole, aby si děti například lépe uvědomili spojení příroda - zvíře - člověk - jídlo.

Cílem není předat co nejvíce informací, které budou dříve či později zapomenuty. Snažíme se vše předávat maximálněinteraktivní a hravou formou, vzdělávací rovina programu se odehrává spíše mimoděk, nenásilně a zábavně.

 

Varianty:

A. Cesta sýra - sýýýr vlastnoručně -  program určený především žákům 1. stupně ZŠ

B. Domácí zvířata cestě sýra - program pro MŠ v němž je kladen větší důraz na zvířata žijící na statku

 

 

Co ještě potřebujete vědět

Délka workshopu: 2,5 - 3 hodiny

Cena: 150 kč / dítko, pedagogický doprovod zdarma, pro neškolní skupiny je cena stanovována individuálně dle domluveného programu a počtu osob, kontaktujte nás prosím.

 

Sezona: duben - říjen

 

Počasí: program je možno absolvovat v jakémkoli počasí, za mokra deštníky a pláštěnky  sebou:)

 

Oblečení: sportovní až venkovské..

 

 

 

Chcete se ještě na něco zeptat? Chcete se objednat?

Kontaktujte nás prosím mailem, telefonem...

 

 

Na setkání s Vámi se těší sýýýraři lozičtí:).

bottom of page