top of page

Výlety pro malé i velké

 

Objevte překrásný - a zatím tak trochu zapomenutý - kout naší vlasti.

U nás na Košumbersku a v blízkém okolí najdete spoustu zajímavých míst, která můžete navštívit po cestě.. 

 

 

 

Prozkoumejte náš kraj...

 

Skutečným rájem pro děti jsou nedaleké Toulovcovy Maštale, ojedinělá oblast s členitými pískovcovými  útvary, skalními městy, hlubokými kaňony a hlavně spoustou volně přístupných rozsedlin, jeskyní k objevování a studánek k občerstvování. 

 

Po cestě z či do Maštalí se můžete ještě stavit v záchranné stanici volně žijících živočichů Pasíčka a  setkat se s velkými dravci, sovami, majestátními rysy či divokými prasaty, ale i těmi menšími zvířátky jako jsou pěvci či veverky. 

 

Ukázat dětem svět shora můžete nejen z místních kopců, které ač nevysoké nabízí daleké výhledy, ale především z jedné ze 3 nových rozhleden, které v posledních letech v nejbližším okolí vyrostli a jmenují se Borůvka, Terezka a Toulovcova.

 

Východní Čechy jsou krajem koní. Vydejte se s dětmi na Zámek Slatiňany s hippologickým muzeem a stády kladrubských vraníků pasoucími se v okolí, nebo se zastavte v Kladrubech, hlavním městě koní naší republiky s unikátním Národním hřebčínem. Na mnoha místech našeho kraje lze též objednat rodinné vyjížďky do přírody či výuku jízdy.

 

Po stopách východočeských Keltů se můžete vydat v Nasavrkách. Vřele doporučujeme tamní keltský archeopark s interaktivní expozicí v muzeu a keltskou naučnou stezkou železnohorskou krajinou. 

 

Jak se žilo dřív pak můžete s dětmi objevovat v unikátním Skanzenu Veselý kopec.  V malebné krajině je rozseto téměř 30 roubených domů, přinášejících svědectví o životě a práci a zábavě drobných rolníků 19. a 20. století. 

 

 

 

Další tipy na nejzajímavější místa (s uvedením vzdálenosti od nás):

 

Luže (2km)

Lázeňské městečko s významnými pamětihodnostmi, střed Luže je chráněnou městskou památkovou zónou.  Dominantou široké lužské kotliny je dvouvěžový poutní kostel Panny Marie na Chlumku, ojedinělá a stylově čistá stavba ranného baroka, a zřícenina gotického hradu a zámek Košumberk, kde byl v mládí vychován proslulý válečník Albrecht z Valdštejna. Hodným navštívení je též Hamzův Park a Arboretum.

 

Poklona (2km)

Přírodní rezervace Poklona je častým a oblíbeným cílem cyklistů. Nabízí úchvatný pohled téměř z ptačí perspektivy na místní krajinu i vzdálené hory Železné. Okolní opukové stráně pak oplývají vzácnou suchozemskou květenou.

 

Údolí Krounky a Novohradky (4km)

Přírodní park podél dvou říček je oblíbeným výletním místem s výskytem vzácných druhů živočichů a rostlin – např. čápa černého, mloka či ledňáčka.

 

Pivnice (5km)

V této Pivnici nečekejte pivařský, ale turistický zážitek. Úzký kaňon zaříznutý v opukových a pískovcových skalách nabízí podívanou se skalními tunely, jeskyněmi, převisemi, vodopádky a zajímavými erozními tvary. Přírodní památka.

 

Zámek Nové hrady (8km)

Rokokový zámek nazývaný pro svou architektonickou jedinečnost “České Versailles“. V zámku je stálá expozice věnovaná středoevropskému nábytkovému umění a rozlehlé okrasné zahrady s fontánami a broderiemi a unikátní okrasnou zeleninovou zahradou.

 

První české muzeum cyklistiky (8km)

Zpřístupněné v barokním špýcharu novohradského zámeckého areálu v roce 2007. Ve4 patrech naleznete nejen historické exponáty – můžete se svézt na starodávném vysokém kole či dětském kolotoči na šlapací pohon.

 

Muzeum dýmek Proseč (15km)

Řemeslo, které je pro prosečský region typické a je zde stále živé, se dočkalo svého muzea. Historie a zajímavosti z výroby dýmek jsou doplněny ukázkami dobového oblečení a předmětů denního použití.

 

 

bottom of page